І
з Франції до України на велосипедах приїхали двоє мандрівників – Іфік Арман та Стефан Брієль. Фінішували на майдані Незалежності за підтримки родин. Про таке повідомляє "5 канал".
За два тижні чоловіки здолали 2800 км на велосипедах, обладнаних сонячними батареями. Завдяки цій енергії крутити педалі було значно легше, запевняють велосипедисти. Транспорт для подорожі їм робили на замовлення у Франції. Готувалися до мандрівки понад півроку, стала подорож у 5 тисяч євро.
Маршрут до Києва велосипедисти проклали через Францію, Німеччину, Чехію та Польщу. Ночувати зупинялися у кемпінгах, а в Україні стукали у двері небайдужих. Усе, щоби популяризувати здоровий спосіб життя та альтернативні джерела енергії.
Іфік Арман говорить: "Я мешкаю в Україні і хотів проїхатися Європою з однієї рідної країни – Франції – до іншої – України. Ідея цієї мандрівки – показати, що можна використовувати сонячну енергію, щоби пересуватися. Мандрувати за допомогою енергії сонця легко, просто та цікаво. Мотор допомагає крутити педалі і кожен може зробити те саме, якщо захоче".
Через південні області України проліг маршрут
В Україні на дорогах з’явились сонячні велосипеди "сонячних" велосипедистів, що мандрують із країн Європи до Казахстану, — про це йдеться у сюжеті ТСН.19:30.
Понад тридцять учасників велопробігу мають подолати майже 8 тис км на двоколісних роверах, обладнаних сонячними панелями. Українські роверисти відстежують їхній маршрут на спеціальному сайті, а ще радо зустрічають мандрівників, допомагаючи відремонтувати зламані деталі.
Наприклад, Гійом та Емілі їдуть у Казахстан із Франції, зі свого міста до Херсона вони дісталися за місяць. Шлях долають на велосипедах із сонячними панелями, саме завдяки цьому мандрівники можуть відпочивати за кермом і час від часу не крутити педалі.
Місцеві велосипедисти їх зустрічають, провожають через місто, годують, пропонують переночувати і владнати технічні проблеми.
Читайте також: Велосипедист, що катається з кицькою на плечах, став зіркою інтернету
Мандрівник Гійом Бузелін розповів, що у дорозі у нього поламалася батарея. Тому він вирішив підключити сонячну панель напряму до двигуна. Це означає, що коли сонячно, то він отримує енергію від сонця, але коли хмарно, то у нього немає енергії і доводиться крутити педалі ногами.
Херсонські велосипедисти кажуть, що нестандартні ровери європейців не витримують наших доріг, а тому доводиться ремонтувати ледь не кожен другий.
Мандрівники за кермом проводять увесь світловий день, зупиняються лише щоб попоїсти, попити і знайти місце для ночівлі. Якщо на шляху немає готелів, то притулку просять у місцевих жителів, а інколи ночують просто неба. Під час перепочинку їхні сонячні батареї встигають зарядитися, а енергія, яку приймають сонячні панелі, накопичується у літієвій батареї, такій самій, як у мобільному телефоні.
А щоб панелі не попадали на українських дорогах, велосипедисти вдалися до українських технологій і використують кріплення від наших візочків-"кравчучок".
Велосипедист Гійом Бузелін каже, що подорожуючи таким чином, мандрівники відкривають людям сонячну енергію і дорогою навіть люди, які ніколи не бачили сонячних панелей, починають цікавитись новою технологією і, можливо, будуть використовувати її у майбутньому.
З Астани додому учасники сонячного велопробігу повертатимуться літаками. Наступного року мандрівку хочуть повторити, до неї планують долучитися і українські велолюбителі. Більше читайте тут: https://tsn.ua/ukrayina/v-ukrayini-na-dorogah-z-yavilisya-sonyachni-velosipedi-304224.html